V koupelnovém odvětví existuje určitá ergonomie, která ovlivňuje to, jak se v koupelně cítíme. Promyšlené rozložení koupelnového nábytku výrazně ovlivňuje naše pocity z nové koupelny a její nové rozložení zajistí nový vzhled a více užitného prostoru.
V koupelně je také důležité přemýšlet dopředu a to například o tom, kdo bude koupelnu obsluhovat a kolik se v ní vystřídá lidí. Pokud bude koupelna sloužit jen dvou lidem podobné výšky, je to o něco lehčí než když se v ní vystřídá čtyřčlenná rodina s malými dětmi. Při takovéto situaci se musí dbát na to, aby i menší děti měly výhled na sebe v zrcadle, nebo aby měly někde v blízkosti stupínek na záchod, který umožňuje rychlejší osamostatnění dětí. Dalším omezujícím faktorem může být i dispozice samotné místnosti, čím se myslí například dispozice oken a dveří, které výrazně ovlivňují konečný vzhled. Neměli bychom se nenechat ovlivňovat jen designem a cenou ale důležité je také přemýšlet do budoucna a klást si otázky typu „Co bude za 10 let?“. V takové situaci by se mělo myslet na to, co bude pro nás nejpohodlnější, jestli vana nebo sprchový kout. „Nenastěhují se už odrostlé děti zpět k rodičům?“. Tato otázka zase řeší prostornost.
Umyvadlo a jeho okolí
Zde je důležité mít na paměti nějaká ergonomická pravidla, ze kterých by se mělo vycházet. Platí zde například to, že by před umyvadlem měl být dostatek místa na jeho obsluhování a to přibližně 1 metr. Stejné kritérium platí i u toalety, pokud je součástí koupelny. Když se zaměříme na výšku umyvadla, tak pro dospělého člověka je nejpohodlnější výškou 80 – 90 cm nad zemí. Doporučuje se mít i nějaký odkládací prostor v okolí umyvadla, který ocení především ženy.
Sprchový kout nebo vana?
Při pokládání této otázky musíme brát ohledy na to, jestli by nám vetší vana nezabrala příliš mnoho prostoru a tím nezaplnila místo v koupelně. Dále také co samotnému člověku více vyhovuje, jestli je pro něj lepší relaxovat ve vaně, nebo se rychle a snadno osprchovat ve sprchovém koutu. Je důležité také zapřemýšlet, jestli by nám vyhovovalo složité vstupování do vany anebo jestli dáme přednost sprchovému koutu například do budoucna s bezbariérovým přístupem.
Zrcadla mohou být zasazená do obkladů nebo součástí koupelnové skříňky. Samotné usazení do obkladu je potřeba vědět už dopředu a prodiskutovat jej s obkladačem, aby našlo to správné usazení. Co se týče zrcadlové skříňky, součástí bývá i ono osvětlení, které pochází z vrchu skříňky. V dnešní době je velmi moderní osvětlení pomoví LED pásku, který je úsporný, dlouho vydrží a bohatě stačí na osvětlení potřebného místa.