Ložnice by vám měla poskytnout pohodlný odpočinek a kvalitní spánek. Tedy teoreticky. Aby tomu tak bylo i prakticky, musí splňovat několik následujících bodů...

Kam s níTOM 7778 Edit

V domě ložnici umístěte do odlehlé části, nejlépe do patra. Pokud bydlíte v městském bytě, její okna by měla směřovat do klidného prostředí a nikoli na hlučnou ulici. Dalším důležitým vodítkem je orientace podle světových stran. Nejlépe se vyspíte v ložnici orientované směrem na východ. Ráno vás v ní probudí světlo a slunce, během dne se nezahřeje, takže večer budete usínat v příjemném chládku. Dobře se vám bude spát také v ložnici směřující k severu, případně severovýchodu.

Základ je postel

Lůžko by mělo být dostatečně dlouhé (délka postele se rovná výšce jejího uživatele plus 25 cm) a také dostatečně široké (základ je 80 cm, ale čím širší, tím lepší). Pozornost věnujte materiálu. Vsaďte na kvalitu, protože tak získáte postel, která vám bude sloužit řadu let. Při výběru postele dbejte také na její výšku. Odborníci doporučují 45-55 cm, počítáno i s matrací. Pro seniory a méně pohyblivé jedince je vhodnější ještě o něco vyšší, protože z ní budou moci mnohem lépe vstávat.

Součástí postele je rošt. Základ tvoří pevný laťkový rošt, který je vhodný pod matrace s vyšším jádrem, s taštičkovými pružinami nebo pružinovou kostrou. Používá se také lamelový rošt, na který se hodí latexové a sendvičové matrace nebo matrace pěnové. Dobrou investicí budou zdravotní matrace, které vám zaručí kvalitní spánek. Pozor na umístění lůžka. Nestavte je nikdy proti dveřím, anebo mezi dvě protilehlá okna.

Ostatní nábytek

K posteli patří noční stolky, které tvoří odkládací prostor pro všechno možné, co používáte před spaním, kniha, brýle, léky, sklenice s vodou atd.

Pokud nemáte samostatnou šatnu sousedící s ložnicí, budete potřebovat šatní skříně. Než se rozhodnete pro konkrétní typ, dobře si promyslete, jaké oblečení budete do skříně ukládat. Podle toho a podle prostorových možností se pak řiďte hledáním té správné šatní skříně. Nezapomeňte ale také na to, že vaše nová skříň by měla ladit s ostatním zařízením místnosti, a to jak materiálem, tak barvou, dekorem apod.