Důležitou součástí kuchyně nebo jídelny či jídelního koutu je jídelní stůl. Nevybírejte ho tak úplně podle počtu osob v domácnosti, ale počítejte i s hosty navíc.

Táta, máma a dvě děti. Klasický model čtyřčlenné rodiny, která se vejde ke stolu pro čtyři. Tolik teorie. V praxi ovšem zjistíte, že to tak úpně nefunguje, a to obzvlášť ve chvíli, kdy se na prostřeném stole neocitnou pouze talíře a příbory, ale také sklenice, menážka, ubrousky, nemluvě o vázičce či jiné ozdobě. A co teprve, když dorazí na oběd nebo večeři hosté. Buď je třeba jíst na etapy, anebo se obětují domácí a nají se u kuchyňské linky. Jenže kultura stolování by měla fungovat za každé situace...

Materiály

KJS 3Nejčastěji se používá masiv nebo dýha. Efektně působí i různé kombinace materiálů, například kov a sklo, dřevo a sklo apod. Je pravdou, že skleněné stoly jsou náročnější na údržbu a ne každému musí být tento chladný materiál příjemný, ale na druhou stranu má sklo řadu výhod, které je třeba zmínit. Skvělá je především jeho kombinovatelnost s jakýmkoli jiným nábytkovým materiálem a nadčasový design. Sklo je totiž elegantní a vzdušné. Dá se pořídit v klasickém provedení čiré, anebo různé upravené.

Pár výpočtů

Pokud patříte do klasického modelu čtyřčlenné rodiny, měl by vám vyhovovat kuchyňský stůl o rozměrech cca 140 x 80 cm, tj. obdélníkového typu. Dvě osoby se pohodlně nají u stolu velikosti cca 80 x 80 cm. Čtvercový rozměr umožňuje takový stůl v malém bytě umístit ke zdi a ušetřit tak další potřebné místo. Říká se, že stůl bychom měli vybírat o ,,dvě čísla“ větší. V případě, že máte dostatek prostoru a rozhodnete se pro šestimístný kuchyňský stůl, jeho rozměr by měl být minimálně 180 x 90 cm, samozřejmě čím větší, tím pohodlněji se vám na něm bude stolovat.

Kromě čtverce a obdélníku se setkáte i s kulatým stolem. Ten je sice z psychologického hlediska příjemný ve smyslu, že nikoho nestaví do čela a všichni stolovníci na sebe dobře vidí, ale zato vyžaduje nároky na prostor. Hodí se především do velké místnosti čtvercového půdorysu.

Posezení

Židle byste měli kupovat vždy výhradně s kuchyňským stolem. Jednak je vhodné, aby židle se stolem ladily, a pak k němu musí padnout i po technické stránce. To znamená, že deska jídelního stolu by měla být cca 25 – 35 cm nad sedákem židle. Při zasunutí by vás spodní hrana stolu neměla tlačit do nohou či jakkoli jinak omezovat. A pozor, abyste se mohli s židlí pohodlně odsunout, potřebujete k tomu alespoň 70 cm. Při umísťování kuchyňského stolu a židlí je proto třeba počítat i s tímto prostorem.

Tip: Aktuálně se velikost vašeho jídelního stolu bude řídit velikostí prostoru. O tom žádná. Pokud si ale pravidelně zvete návštěvy, kterým kuchtíte něco dobrého na zub, pořiďte si jídelní stůl rozkládací, který poměrně jednoduchým způsobem vyřeší vaše potíže s nedostatkem prostoru.