Kuchyně se zařizují nejenom jako samostatné místnosti, ale také ve spojení s obývacím pokojem, v němž bývá zakomponován i jídelní kout. Tohle řešení oceňují především ženy, jež doma hlavně vaří a v samostatné kuchyni bývají vyčleněny z rodinného dění, které obvykle probíhá právě v obývacím pokoji.

Pracujeme s optikou

Kuchyně s obývákem v jednom bývá největší místností v bytě či domě. Než se pustíte do zařizování, uvědomte si, že by měla působit jako jeden harmonický celek, a to i přesto, že budete opticky oddělovat jednotlivé zóny – kuchyňskou, jídelní, obývací. Z toho vyplývá pár jednoduchých bodů:

  • podlahy: na celistvé ploše se vyhněte různým typům podlah v jednotlivých zónách; pokud má místnost víceúrovňovou podlahu, lze jednotlivé části řešit různou krytinou, ale i ta by měla vzájemně ladit, jak materiálem, tak barvou a designem
  • materiál a barva kuchyňské linky by měly ladit se zařízením obývacího pokoje
  • v celém prostoru by měl být podobný typ osvětleníTOM 8639

Kuchyňský kout je vhodné oddělit kuchyňským barem. Ten bývá dnes většinou součástí kuchyňské linky. V takovém uspořádání je navíc praktický, protože se u něj lze i najíst, takže není nutné nosit jídlo dál do obývacího pokoje. Pro větší vymezení kuchyňského koutu se nad bar montují i snížené podhledy, obvykle doplněné zabudovaným osvětlením. Obývací část se dá vymezit kobercem, jídelní prostor vyvýšeným pódiem apod. Vždy záleží hlavně na dispozicích bytu. V případě, že se nechcete pouštět do náročnějších úprav, optické rozdělení pomohou vyřešit i různé kombinace barev, které by se ale měly vzájemně doplňovat.

Pozor na přístroje

Kromě správného výběru nábytku si dejte pozor i na kuchyňské přístroje. Připlaťte si raději za kvalitu, a to obzvlášť v případě odsavače par
. Pachy, které se šíří z kuchyňské části sice zachytí i levnější recirkulační digestoř do uhlíkového filtru, jenže ten je brzy začne uvolňovat zpět do prostoru. Takto koncipovaná kuchyně vyžaduje odtahový odsavač, který je sice dražší a složitěji se instaluje, ale zato odvede pachy i vlhkost zcela mimo byt. Pohlídejte si jeho výkon, který je třeba zvolit podle velikosti celé místnosti a nikoli pouze kuchyňského koutu. V opačném případě se může stát to, že se neodsátá pára usadí v obývací části na nábytku, zdech, tapetách a časem je zničí. Dalším důležitým parametrem přístrojů v takto řešené kuchyni je jejich hlučnost. Měla by být co nejmenší, aby vás například při večerním posezení v obývací části nerušily nepříjemné zvuky myčky apod.