Přihlášení: Jméno: Heslo:

Na ekonomické výkyvy jsme zvyklí a umíme jim čelit

1a.jpg  _MG_2252.jpg  _TOM6217.jpg 

 

Společnost vznikla v roce 1990 jako rodinná firma se zaměřením na výrobu čalouněného nábytku. Spolu s postupným rozšiřováním výrobních prostor a pořizováním nových technologií zařazovala do svého portfolia i výrobu ostatního bytového a kancelářského nábytku. V současné době zaměstnává cca 90 pracovníků a její široký sortiment zahrnuje sedací soupravy, ušáky, pohovky, dvojlůžka, ložnice, válendy, skříně, nábytek do obývacích pokojů a jídelen a také kuchyně. To vše vynásobeno množstvím potahových látek, dezénů lamina, druhů dýhy či masivu, barevných povrchových úprav, typů dvířek a dalších doplňků. Za hlavní přednost této nabídky firma i její zákazníci považují možnost komplexního řešení celého interiéru z jednoho materiálového zdroje a ve stejném stylu. Nabízí i atypické prvky či speciální nábytek na zakázku a různé doplňky.

 

Razantní inovace

Přestože k pravidelným obměnám sortimentu docházelo průběžně, ještě nikdy neprošel výrobní program společnosti tak razantním vývojem, jako v roce 2009. „My jsme za dvacet let naší existence zaznamenali již několik zásadních obratů na trhu a na různé výkyvy v prodeji jsme zvyklí. Proto, když se koncem roku 2008 začaly objevovat první náznaky očekávaných problémů, začali jsme se na ně s předstihem připravovat,“ vzpomíná ředitel společnosti a pokračuje: „Již na jaře 2009 jsme např. začali intenzivně řešit dotační programy na podporu společností pro překonání následků ekonomické krize. Jednalo se o projekty zaměřené na organizační změny, změny v řízení firem a na vzdělávání zaměstnanců. V tomto období jsme také zrealizovali poměrně velký dotační projekt zaměřený na informační a komunikační technologie, konkrétně na hardwarové a softwarové vybavení pro zefektivnění práce v oblasti řízení, přípravy výroby, zpracování technické dokumentace, propojení s výrobou apod. Hlavně jsme také ale analyzovali skupinu výrobků, které jsme v té době vyráběli, a obrovskou energii jsme vložili do razantního vývoje nových produktů. Od vzniku společnosti před 20 ti lety ještě nikdy nebyla představena tak široká škála nových typů během jediného roku. Inspirací nám byly nejen naše dlouholeté zkušenosti a sledování trendů na mezinárodních výstavách, ale nově i spolupráce s externími designéry. Do té doby nás nic nenutilo dělat tak razantní kroky a změny, avšak očekávaný pokles poptávky v našem standardním sortimentu vyvolal potřebu na danou situaci rychle zareagovat něčím novým. Novinky vždycky vzbudí zájem a zvědavost.“

 

Více nohou, větší stabilita

I když významnou část prodeje nyní tvoří nové produkty, výrobce v nabídce ponechal také kompletní původní sortiment. A to i přesto, že u něho zaznamenal citelný pokles poptávky. Souvisí to s obchodní filosofií firmy, postavené na již zmíněném širokém sortimentu. Vedení společnosti vnímá široké výrobkové portfolio jako svoji velkou výhodu, která převažuje nad nevýhodami. K těm podle J. Pehala patří především komplikovaná technická stránka výroby. Musí se ve všech sortimentech zabývat vývojem, technologickými otázkami, organizací výroby atd. Komplikované je ale i řízení obchodu. Každá zákaznická struktura je něčím specifická a vyžaduje jiný přístup. Obchodníci musí umět jednat se všemi typy zákazníků. „Na druhé straně výhoda je v tom, že stojíte na více nohách a když některá začne pokulhávat, ostatní nás podrží,“ konstatuje. Těmi nohami přitom myslí nejen jednotlivé typy nábytku (čalouněný nábytek, kuchyně, obývací pokoje, šatní skříně atd.), ale i jednotlivé typy zákazníků. „Když prodáváte jen obchodním partnerům, stojíte jen na jedné noze. Když ale prodáváte i koncovým zákazníkům a k tomu přidáte ještě individuální zakázky, už stojíte na více nohách,“ dodává.

 

Na prvním místě je kvalita
Pokles prodeje nábytku, k němuž došlo v uplynulých dvou letech, se u každého sortimentu projevil jinak. „U nás se tato změna nejvíce dotkla kuchyní, což souvisí s vývojem ve stavebnictví, naopak nejméně se pokles projevil u čalouněného nábytku. Za to vděčíme mimo jiné jeho nejvýraznější sortimentní obměně. My jsme během posledních pěti let tuto kategorii kompletně zrenovovali o řadu nových modelů s moderním designem. A právě tyto čalouněné výrobky nám dnes v čalouněném nábytku tvoří hlavní část prodeje. Obecně platí, že čalouněný nábytek se v bytech mění nejčastěji. Nám se třeba po patnácti letech vrací zákazníci, kteří se za tu dobu posunuli na společenské příčce a samozřejmě chtějí něco, co odpovídá současným trendům. A to nejen z hlediska vzhledu, ale i kvality,“ konstatuje Jaroslav Pehal.
Filosofii firmy v otázce vývoje nových produktů lze shrnout do jedné věty: Nejnižší cena není vždycky to hlavní, co zákazník požaduje. „Čalouněný nábytek, který vyrábíme teď, se po stránce zpracování výrazně liší od toho, který jsme vyráběli ještě před pěti lety. Zásadním způsobem se posunul k vyšší pracnosti a kvalitě a tudíž i k vyšší ceně. Proto dnes můžeme vyrobit zhruba o třetinu menší množství, ale vytvoříme srovnatelnou hodnotu,“ upřesňuje ředitel.
Na druhé straně ale podle něj dochází k určitému poklesu kupní síly ve střední zákaznické třídě. Pod tlakem této skutečnosti byla firma donucena k dalšímu kroku. „Vytvořili jsme řadu levnějšího nábytku – tzv. ekonomické verze, aby tito zákazníci nemuseli odcházet do kvalitativně nižších kategorií,“ vysvětluje Ing. Pehal s tím, že v jejich případě „levnější“ neznamená „méně kvalitní“. „Pro tuto levnější řadu používáme stejné materiály jako pro ostatní nábytek, nabízíme ho ve stejné kvalitě a se stejnými službami, avšak jen v určité omezené škále prvků, materiálů nebo vybavení. Nižší cena výrobků pak souvisí s tím, že na menší počet prvků můžeme mít skladem větší množství materiálu, který se rychleji otáčí, můžeme ho nakupovat výhodněji, je snadnější příprava výroby atd.“

 

Loajalita se koupit nedá

Jednou z nejdůležitějších otázek v období ekonomické recese je vedle úsporných opatření i správná volba investic. Nejefektivnější investicí je podle Jaroslava Pehala zvláště v tomto období investice do zvyšování kvalifikace zaměstnanců. „Technologické zařízení dnes koupíte kdykoli a stejně tak je to i s materiálem. Pokud ale chcete kvalitně vyrábět, potřebujete kvalitní, kvalifikované a loajální pracovníky. Záměrně jsem z tohoto výčtu vypustil často zmiňovaný termín ‚dobře zaplacené‘. Odpovídající plat by měl být samozřejmostí, ale na druhé straně samotný plat z lidí neudělá spokojené a loajální zaměstnance. Mnohem důležitější jsou např. dobré osobní vztahy. Lidé musí chodit do práce rádi a musí chtít pracovat. Mě nejvíc těší to, že se mnozí naši zaměstnanci ztotožnili s naším heslem ‚NADOP jsme my‘. NADOP je rodinná firma a pro nás jako pro majitele je velmi důležité vědět, že se o své spolupracovníky můžeme opřít, a naopak oni musí cítit, že se mohou opřít o nás. Loajalita se za peníze koupit nedá.“

 

Autor: Radomír Čapka
Kontakt: r.capka@tiscali.cz
Foto: archiv NADOP
 

Pro kovovýrobu nabízíme jekly o profilu čtvercovém nebo obdelníkovém. Samozřejmostí jsou i profily otevřené a praporkové. Vyrábí stylový dřevěný nábytek z masivu , který přinese do Vašeho domova radost z kresby, barvy a vůně dřeva a vdechne mu neopakovatelné kouzlo přírody. Začněte nový rok dobrým skutkem. Zapakatel je nadace pro týraná zvířata v celé České republice. Potřebujete vyměnit či natřít okapy? Zde je snadná rada. Kvalitní , lehké žebříky vám umožní dosáhnout tam kam sami dosáhnout nemůžete.